Obsah článku

Ďalšie články

use-cases-gates-usecase-1
Články
ellabel

Smart tienenie

Elektrické žalúzie, rolety či žalúzie sú dnes už bežnou súčasťou moderných domov. Ich riadenie však často ostáva zastaralé. Vďaka nášmu Smart Home systému dokážeme prakticky

Read More »
use-cases-mood-header-small_orig
Články
ellabel

Smart svietenie

V správnom inteligentnom dome nemusíte na prvý pohľad vidieť, že je niečo iné ako v bežnom dome. Zariadenia sú ukryté, senzory sú malinké a ovládanie

Read More »

Smart svietenie

V správnom inteligentnom dome nemusíte na prvý pohľad vidieť, že je niečo iné ako v bežnom dome. Zariadenia sú ukryté, senzory sú malinké a ovládanie je automatické. Práve Smart svietenie je však to, čo nie len očarí Vašu návštevu ale aj zjednoduší Váš život. Správnym nastavením automatického svietenia dosiahnete to, že nebudete musieť praktický vôbec používať vypínače. Váš Smart dom vďaka senzorom zistí, kde práve ste, overí, či je tam dostatok svetla a pokiaľ nie, tak zasvieti. Aby svietenie bolo Smart, musí však dokázať:

 • zapínať svetlo na pohyb, keď je to potrebné
 • zapínať svetlo v správnej intenzite v jednotlivých časoch dňa
 • kombinovať viacero svetiel do jedného režimu
 • automaticky riadiť svietenie v záhrade a okolí domu po zotmení
 • previazať svietenie s ostatnými súčasťami domu ako je videovrátnik, zabezpečenie, počasie…
 • zabezpečiť možnosť ovládania svetla aj na diaľku
 • pridať možnosť ovládať ktorékoľvek svetlo aj cez bezdrôtový vypínač

Viete si predstaviť, že po zapnutí Vašej TV sa automaticky prispôsobí osvetlenie v obývačke, spustí sa farebné podsvietenie a hlavné svetlo sa stiahne na 10%?

Prečo Smart svietenie s nami?

Ovládanie svietenia dokážeme veľmi jednoducho integrovať aj do Vášho už postaveného domu. Bez nutnosti naťahovania akýchkoľvek káblov a dokonca celé svietenie bude fungovať aj s Vašími pôvodnými vypínačmi. V našom systéme inteligentného domu je možné ovládať tieto typy svietidiel:

 • Klasické žiarovky 
 • 230V LED žiarovky a LED pásy
 • 12V / 24V farebné a biele LED pásy
 • 0-10V regulovateľné svietidla
 • Smart LED žiarovky
 • Philips HUE a IKEA žiarovky

Ako Smart svietenie funguje?

Smart svietenie sa zakladá na troch základných vlastnostiach. Prvou je možnosť ovládania svetla cez mobil. Toto je možné odkiaľkoľvek a kedykoľvek, stačí, aby ste mali mobil s pripojením na internet. Tou druhou vlastnosťou je automatické riadenie svietenia na základe pohybu, západu a východu slnka, aktuálnej intenzity svetla v miestnosti a mnoho ďalších. A posledná vlastnosť je riadenie osvetlenia hlasom pomocou hlasových asistentov Alexa, Google Home alebo Siri.

Automatické riadenie svietenia

Inštalácia Smart svietenia

Náš systém smart svietenia má jednu obrovskú výhodu. Je ho totiž možné inštalovať aj do už postavených domov bez stavebných úprav. Práve táto vlastnosť dáva aj majiteľom postavených domov jedinečnú možnosť ako získať Smart svietenie. Navyše, aj senzory, ktoré používame, sa inštalujú jednoducho a sú napájané batériami, vďaka čomu naozaj nepotrebujeme ťahať žiadnu kabeláž. 
Inštalácia Smart svietenia pritom naozaj netrvá dlho a už za pár hodín môžete mať systém ovládaný cez mobil. Naozaj jednoduché. 

Ovládanie kúrenia na diaľku

Senzory, ktoré sledujú Váš dom

Smart ovládanie svietenia funguje pomocou senzorov. Nie však obyčajných, senzory ktoré používame sú najlepšie a najmenšie senzory používané v Smart Home systémoch dnes. Navyše, jedným senzorom dokážeme sledovať pohyb, meriať teplotu, intenzitu svetla, vlhkosť a UV. Svietenie však nemusí byť prepojené len na senzory pohybu, ale aj na senzory dverí ako aj napríklad na senzory úniku vody. V prípade úniku vody sa napríklad môže rozblikať svetlo modrej farby v celom dome. Vďaka tomu, že náš systém pracuje pod protokolom Z-Wave je možné si vybrať dizajn aj funkčnosť ktoréhokoľvek senzoru a nie je potrebne prispôsobiť sa dizajn jediného výrobcu. Ak nenájdete ten správny, môžeme použiť senzory, ktoré sú prakticky neviditeľné, ako napríklad senzory dverí zabudované do zárubne.

Senzory smart kúrenia

Prepojenie s ostatnými súčasťami Smart Home

Smart svietenie je len jednou súčasťou celého Smart domu. Vďaka prepojeniu s ďalšími časťami Smart domov však docielite ešte vyššiu úroveň automatizácie. Napríklad prepojením na žalúzie dokážete zasvietiť v dome vtedy, keď zatiahnete žalúzie alebo prispôsobiť farbu kúrenia nastavenej teplote na termostate. Ak sa kúri na 24 stupňov, bude podsvietenie červené. Ak na 20 stupňov, bude modré. Všetko záleží len na tom, čo chcete vy.