14109_heatit-z-scene-controller

HeatIT Z-Scene

210,00 s DPH 175,00 bez DPH

Jediné Z-Wave diaľkové ovládanie, ktoré Vám dá spätnú väzbu z Vášho systému. 5 tlačítiek slúži na aktiváciu scén a iných zariadení aj so spätnou väzbou a šieste tlačítko je určené na spínanie svetla. Vďaka tomu je možné umiestniť namiesto klasického vypínača.

V%C3%BDhody%20n%C3%A1kupu%20FIBARO

Nie je na sklade

HeatIT Z-Scene

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
SKU 7071236013884 Categories , Tag

Popis

HeatIt Z-Wave ovládače scén je prvým zariadením svojho druhu na trhu Z-Wave prsoduktov. Vychádza z myšlienky Gyra KNX dotykového panelu. V zásade ide o 6 tlačítkový diaľkový ovládač, ktorý dokáže do riadiacej jednotky poslať informáciu o tom, že bolo stlačené a systém na základe toho napríklad spustí scénu alebo zapne/vypne iné priradené zariadenie. To je však funkciou každého Z-Wave diaľkového ovládača, čo teda robí tento ovládač takým špeciálnym?  Sú to dve vlastnosti:

1 – toto zariadenie sa napája z 230V a má zároveň aj 1 ON/OFF výstup. To znamená, že jeho umiestnenie je úplne jednoduché – jednoducho ním nahradíte Váš klasický vypínač v izbe. Jedným relé budete ovládať svetlo v danej miestnosti a ďalších 5 vypínačov vám bude slúžiť na riadenie ostatných vecí.

2 – Každé tlačítko má svoju diódu, ktorá je ovládaná samostatne z riadiacej jednotky! To znamená, že ak stlačíte tlačítko 1, táto dióda môže ostať svietiť a vy viete, že je aktuálne aktivovaný určitý režim. 

Z-Scene ovládač Z-Wave

Inštalácia Z-Scene je veľmi jednoduchá. Vyberiete svoj starý vypínač, odpojíte ho a do Z-Scene ovládača zapojíte Fázu, nulák a výstup na svetlo (môžete zapojiť aj nulák pre svetlo). Navyše, Z-Scene je možné použiť v bežných rámikoch so štandardom 55 (rámiky od Elko, Schneider Exxact and Gira…). Takže pokiaľ máte 2, 3 či 4 rámik od týchto výrobcov, Z-Scene môžete úplne jednoducho pridať a nikto si ani nevšimne, že tam nemá byť (upozornenie – v balení nie je rámik). 

Z-Scene ovládač zo zadu

Po pripojení tohto zariadenia môžete ovládať jedným tlačítkom pripojené svetlo, takže o túto funkciu neprídete a zároveň nie je potrebné kupovať Z-Wave vypínač pre ovládanie tohto osvetlenia. 


Viete, čo sú to Association (pridruženia)?

Pridruženie je komunikácia medzi dvomi Z-Wave zariadeniami na priamo. To znamená, že ak máme vytvorené pridruženie medzi tlačítkom a relátkom, tak v momente, keď stlačíme tlačítko, toto pošle príkaz do relátka na zmenu stavu. Dôležitým faktom je to, že aj keď sa pridruženia nastavujú v riadiacej jednotke, na svoje fungovanie ju nepotrebujú. Takže ak pridruženie nastavíte, bude fungovať napríklad aj v prípade poruchy riadiacej jednotky. Preto sa pridruženia často používajú na prepojenie termostatov s kotlom, aby kúrenie nebolo viazané na funkčnosť riadiacej jednotky.


 

Zároveň, zvyšných 5 tlačítok môžeme nastaviť tak, ako nám to najviac vyhovuje. Môžu fungovať v troch režimoch:

Ovládanie zariadení – Každé tlačítko alebo pár tlačítok sa stará o ovládanie pridruženého zariadenia. To znamená, že napríklad stlačením tlačítka 1 sa nám zapne zásuvka s lampou a opätovným stlačením sa zásuvka zhasne. Druhou možnosťou je takéto ovládanie v pároch, to znamená, že stlačením pravého tlačítka sa zásuvka zapne, stlačením ľavého sa vypne..

Spúšťanie scén – Každým tlačítkom môžeme spúšťať scénu. Napríklad stlačením tlačítka 1 jednoducho zhasneme celý dom a zatiahneme žalúzie. Stlačením tlačítka 2 vypneme kúrenie v celom dome… To je bežná funkcionalita diaľkových ovládačov.

Prepínanie režimov – A práve tu spočíva výnimočnosť tohto zariadenia! Keďže každé tlačítko má svoju diódu, máme prakticky vytvorenú spätnú väzbu na to, v akom režime aktuálne dom/miestnosť/zariadenie je. To znamená, že ak máme možnosť prepnúť izbu do režimu „Automatika“ alebo „Manuál“, tak to môžeme robiť napríklad tlačítkom číslo 1. Ak ho stlačíme tak, že ostane svietiť, bude to znamenať, že automatika je zapnutá. Ak ho vypneme, bude to znamenať, že automatika je vypnutá. Ktokoľvek teda príde do miestnosti a pozrie sa na vypínač bude okamžite vedieť, v akom režime je daná izba, čo okrem tohto zariadenia nebolo možné docieliť. Ďalšími príkladmi, kedy je dôležité vedieť režim je napríklad riadenie obývačky (režimy relax, návšteva, TV,…), zapínanie a vypínanie alarmu, riadenie kúrenia…

Keď si tieto vlastnosti spojíme, je možné vytvoriť pre tlačítko napríklad až takú funkciu, ktorá nám v prípade, že máme napríklad zasvietene čo i len jedno svetlo v dome, rozsvieti sa nám LED na tomto ovládači. Pri odchode z domu tak úplne jednoducho skontrolujeme, či je všetko zhasnuté. Pokiaľ to tak nie je, stlačením toho istého tlačítka zhasnete celý dom. Je to len na našej predstavivosti…

Z-Scene ovládanie smart home

Výborným použitím tohto vypínača je napríklad jeho prepojenie na Z-Water a tým nastavenie ovládania tohto DIN modulu.

Zároveň toto zariadenie slúži aj ako Z-Wave rozširovač signálu, takže je aktívnym prvkom siete. Toto zariadenie má spolu 31 associácií takže po správnom nastavení dokáže riadiť naozaj veľa ďalších zariadení aj bez riadiacej jednotky (pre nastavenie je potrebná riadiaca jednotka, pre neskoršie fungovanie riadiaca jednotka potrebná nie je).

V systémoch Fibaro aj Zipato sa toto zariadenie zobrazuje veľmi podobne. V podstate máme k dispozícií 6 ON/OFF zariadení, vo Fibaro systéme máme navyše k dispozícií zariadenie, ktoré nám zobrazuje aká akcia pre „Scene activation“ funkciu bola vykonaná. Pre správnu funkčnosť je potrebné nastaviť pridruženie 2 skupiny na riadiacu jednotku. Bez tohto nastavenia sa nám po stlačení tlačítka na vypínači neprenáša stav do systému. Po vykonaní tohto jednoduchého nastavenia to už však funguje ako má. 
Každé tlačítko má svoje vlastné ON/OFF zariadenie, avšak len jedno je priamo pripojené na výstup tohto zariaenia. Toto relé nám spína pripojené svetlo. 

Screen Shot 2018-05-29 at 16.50.41

Scény sú samozrejme už záležitosťou len a len našej predstavivosti, avšak na ukážku si môžeme ukázať scénu, ktorá by nám menila fungovanie domu na „Automatiku“ a „Manuál“. Scéna by vypadala následovne:

Meniť budeme premennú, ktorú si samozrejme môžeme použiť ako podmienku v rôznych ďalších scénach.

Screen Shot 2018-05-29 at 17.12.15

A samotné scény na jej zmenu vypadajú úplne jednoducho:

Screen Shot 2018-05-29 at 17.12.31       Screen Shot 2018-05-29 at 17.12.44

Od momentu, keď to takto nastavíme sa nám v systéme zmení premenná „Riadenie“ na „Automatiku“ vždy, keď zapneme tlačítko 3 na diaľkovom. Zároveň nám toto tlačítko ostáva podsvietené. Na druhej strane keď tlačítko nesvieti, znamená to, že je premenná prepnutá do stavu „Manuál“. Následne už len stačí premennú riadenie zakomponovať všade, kde potrebujeme. Veľmi elegantné a plnohodnotné riešenie. 

Samozrejme, toto zariadenie môže mať pod každým tlačítkom štítok aby sme vedeli, čo ktorým tlačítkom meníme.

Výhody:

+ Spätná väzba pre zobrazenie stavu systému (jediný produkt na trhu s touto funkciou)
+ Zabudované jedno relé pre spínanie osvetlenia, vďaka čomu je možná inštalácia do existujúcej krabičky
+ Možnosť funkcie tlačítok samostatne alebo v pároch
+ Možnosť zapnutia/vypnutia LED diód aj z riadiacej jednotky, teda zakomponovanie do scén aj smerom do Z-Scene
+ Až 31 skupín pridružení
+ Možnosť nastaviť pomocou funkcie „Scene activation“
+ Dizajn, ktorý umožní umiestnenie do rámikov podľa Vaších potrieb
+ Super jednoduchá inštalácia

Nevýhody:

– Trochu vyššia cena (je však potrebné chápať, že zariadenie už obsahuje 1xON/OFF relé)
– Pre správne fungovanie je potrebné nastaviť pridruženia 2 skupiny na riadiacu jednotku pre každé tlačítko

distributor logo copy

Heatit-Z-Scene-Controller-dimensions-450x450

Vlastnosti:

  • Z-Wave ovládač scén a zariadení
  • 230V zariadenie, zároveň funguje ako repeater
  • Až 6 rôznych prepojení
  • Všetkých 6 LED diód je ovládateľných zo systému osobitne
  • Nízka spotreba, menej ako 0,3W v pohotovostnom režime
  • Firmware obsahuje Multi-Channel Command Class 
  • Aktualizácie firmware (OTA)

 

Vypínač je možné umiestniť do klasických rámikov Elko, Schneider Exxact and Gira® System 55. Rámik nie je súčasťou balenia!

Ďalšie informácie

Hmotnosť 0.01 kg